تاریخچه کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری

 
چینی ها مخترع کاغذ دیواری!
 
تاریخچه کاغذ دیواری از چین آغاز شد. به دو دلیل که اولا چینی ها مخترع کاغذ بودند، ثانیا آن‌ها از قدیم بر روی دیوار خانه‌های کاغذ برنجی می‌چسباندند.
 
در سال ۱۰۵ بعد از میلاد چینی ها از چیزهای دور ریختنی و لباس‌های کهنه کاغذ را درست کردند، و این، آن‌طور که می‌دانیم تولد کاغذ است. در قرن هشت تعدادی از زندانی‌های چینی که زیر دست عرب‌ها کار می‌کردند، مهارت درست کردن کاغذ را به آن‌ها یاد دادند و به این ترتیب دانش درست کردن کاغذ در خاور دور گسترش پیدا کرد. در قرن دوازده هم این دانش در اروپا گسترش یافت. اولین کاغذ دیواری اروپایی که هنوز هم وجود دارد روی تیر عمارت دانشگاه کمبریج است که به سال ۱۵۰۹ تعلق دارد.
 
اما کاغذ دیواری به نامی که ما می‌شناسیم در سال ۱۶۷۵ توسط جین مایکل پاپیلون که فرانسوی است درست شد. در سال ۱۷۸۵ ماشین چاپ کاغذ دیواری اختراع شد که ابتدا ۴ رنگ، سپس ۸ رنگ و … بودند تا اینکه به صورت پیشرفته در آمدند. بعد از جنگ جهانی دوم که انقلاب صنعتی اتفاق افتاد، کاغذ دیواری های بادوام و قابل شستشو به وجود آمدند.
 
و اما پیدایش کاغذ دیواری در ایران!
 
ورود کاغذ دیواری به ایران به دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار باز می‌گردد. ایشان که علاقه‌ای خاص به معماری مغرب زمین داشت، برای نوسازی دیوارهای کاخ گلستان از کاغذ دیواری‌‌ های وارداتی استفاده کرد و این چنین بود که از زمره نخستین افرادی شد که باب ورود این محصول به ایران را گشودند.